Made in Italy

Dubbelsäng med vadderad låda i eko-läder Tillverkad i Italien - Paolo

  • Made in Italy
  • Kod: PAOLOECO
kr 11605,04 kr 14506,30 -20%
Tidigare pris: kr 14506,30
Genom att köpa denna produkt får du
18-delat kristallglasset
18-delat kristallglasset tillverkat i Italien - Luxuryglass25
Material eko-läder madryt color920 - vänster eco-läder madryt color990 - höger eco-läder madryt color982
Åtgärder L 173 x P 207 x H 110,30 cm (för madrass 160x190)
Leveranstider 10 arbetsdagar
Anpassade Detta objekt kan anpassas. För ytterligare information: info@viadurini.se

Lyxig modern dubbelsäng med låda handgjord i Italien i eko-läder.

Paolo dubbelsäng kännetecknas av en enkel och raffinerad design perfekt för att integreras i alla sovrumsstilar .
Handgjorda i Italien med material av utmärkt kvalitet.
Klädsel i Madryt eko-läder färg 920.
Sänggaveln och sängramen korsas av två vertikala och parallella lister i Madryt eko-läder färg 990 och 982. Sänggaveln är inte avtagbar, sängramen är avtagbar.
Fötter H 12,3cm i metall med kromfinish .
Lämplig för 160x190 cm madrass .

Finns med flera alternativ:
  • utan sängbotten;
  • med sängbotten;
  • förvaringsbox och sängbotten.
Förvaringslådan är den idealiska lösningen för att optimera utrymmen och hålla ordning i sovrummet. Inuti lådan kan faktiskt förvaras filtar, kläder, kuddar mm.
Panelerna i botten av containerlådan är certifierade i klass E1 med mycket låg formaldehydhalt. Tjockleken på bottnen är 10,5 mm och är utrustad med 5 centrala stödfötter för att stödja och motstå även tunga belastningar .
Färgen är grå, matchar sängramens invändiga tyg och möjliggör enkel rengöring och hygien genom att använda en vanlig fuktig trasa för damm.
Profilerna är kantade för att öka hållbarheten och för en bättre estetisk finish.
Stor inneslutningskapacitet : över 700 liter.

Den ortopediska sängbotten är gjord av järnrör målade med epoxipulver vid 200° och har två separata och lika långt vertikala armeringsjärn.
Strukturen mäter 40x30 mm med 14 hela lameller av 68x8 mm björkplywood .

Eftersom den är en handgjord produkt är den lätt att anpassa både vad gäller måtten och klädseln, i själva verket finns ett stort urval av tyger, läder, ekologiskt läder etc. att välja mellan.
För mer information och offerter, kontakta oss genom att använda det specifika formuläret "Begär information".

Konstruktion och underhåll av konstläder:
  • 100% PU-yta - 75% PL och 25% CO baksida;
  • Martindale: 102400 cykler;
  • vikt 400 gr / m2;
  • Underhåll: rengör med en fuktig trasa och neutrala rengöringsmedel.


Vi informerar våra kunder om att följande produkter är undantagna från företagets returpolicy då de är unika handgjorda produkter gjorda på kundens begäran. Detta innebär att de inte kan returneras av kunden efter köp.
Produkter som kan vara av intresse
Email Newsletter
Nyhetsbrev
  • Aicel
  • Confindustria
  • Sectigo
  • Sonosicuro