Upptäck våra produkter
Golvlampan är hög och smal och utformad för att ge ljus och sofistikering till utrymmen utan att ta upp för mycket plats. Glasdiffusorn skapar en delikat och dekorativ ljuskälla , perfekt för att komplettera vardagsrum, sovrum, entréer, arbetsrum, läshörnor och kontorsutrymmen.
Metallbasen , som finns i olika utföranden , ger stabilitet åt kompositionen, medan den slanka strukturen gör denna golvlampa elegant och enkel att placera bredvid en soffa, fåtölj eller relaxhörna. De olika utförandena , inklusive glaset , gör att du kan anpassa lampan efter din inredningsstil och välja mellan ljusare, neutralare eller mer djärva effekter.
Tillverkad med ballotonteknik : denna används för att uppnå en särskild optisk effekt på glasytan. För att skapa den använder glasmakarmästaren en metallform med små fyrkantiga pyramidspetsar som under blåsningsprocessen ger glaset en korsreliefeffekt .
Incamiciatura , å andra sidan, är en teknik med uråldriga ursprung som innebär att det blåsta glaset under tillverkningsprocessen sänks ner i flera lager av glas i olika nyanser. Resultatet är ett objekt som består av olika lager av olika färger och som kan skapa oöverträffade kromatiska effekter .
Åtgärder:
Tillgängliga glasytor:
Tillgängliga strukturfinisher:
OBS: Denna artikel är avsedd för en E27 LED-lampa, vilket ingår i priset. Varje del är handgjord i Italien, så inga två produkter kommer att vara desamma; de kan alla betraktas som verkliga konstverk. Kontakta oss för mer information eller en offert med hjälp av formuläret "Begär information" .