Tvättställsblandare tillverkad i Italien i mässing, modern design, tillgänglig i krom eller färgad yta.
Det är en 145 mm hög
tvättställsblandare ,
tillverkad helt i Italien .
Benägenheten till innovation både ur teknologisk och estetisk synvinkel har styrt produktionen av denna artikel, för vilken endast
högkvalitativa material har valts ut.
Resultatet är en
funktionell och designprodukt , inspirerad av konstnärlig känsla, som en miniatyrskulptur. Linjerna följer samtida arkitektoniska trender och blandar mjuka och rundade element med mer fyrkantiga och styva detaljer. Allt kompletterat med en obsessiv detaljuppmärksamhet.
Tekniska funktioner :
- artikel som föreskriver installation på golvet
- föremål med tonic jet : en blandning av vatten och uppfriskande och regenererande luft strömmar från luftaren
- utrustad med luftare
- utrustade med flexibla anslutningar
- utrustad med keramisk skivkassett
- vattenbesparande föremål
- för engreppsblandare rekommenderar Fir Italia att man installerar inspekterbara filterkranar på de två uttagen (artikel 11.0503.2 och artikel 11.0505.2) för att hålla kvar främmande föremål som kan skada patronens tätningsdelar.
- 65 ° (max 80 ° C) optimal varmvattentemperatur
- 3 bar (min 1 - max 5) för optimala arbetsförhållanden
- 0,1 bar (max 1) tryckdifferens mellan varmt och kallt vatten
- utan avlopp
- utan pop-up-hål
Tillgängliga ytor :
- Krom
- Brinnande svart
- Mörk grafit
- Icy Gray
- Varm grå
- Lätt sand
- Vit krita
- Royal Black
- Mousserande silver
- Ravishing Gold
- Mild koppar
- Silky Rose
- Matt Majestic Gold
- Matt Deluxe Gold
Produkten tillverkas noggrant
i Italien och
sparar vatten för att möjliggöra ansvarsfull användning av en viktig och primär resurs som vatten.