Made in Italy

Utomhusbord med träunderrede och metall Corten keramisk skiva - Infinity

  • Made in Italy
  • Kod: INFINITY15
kr 43242,73 kr 54053,47 -20%
Genom att köpa denna produkt får du
18-delat kristallglasset
18-delat kristallglasset tillverkat i Italien - Luxuryglass25
Leveranstider 20/25 arbetsdagar
Platt material stengods keramik
Basmaterial massivt teakträ

Rektangulärt trädgårdsbord i trä och keramik, Tillverkat i Italien

Utomhusbord tillverkat med en massiv bas i naturlig teak (35 mm tjock), en bordsskiva i stengods (12 mm tjock) med en matt corten- finish och ett underrede i Okumé marinplywood , helt tillverkat i Italien.

Detta utomhusbord är ett designmästerverk som kombinerar industriell estetik med modern sofistikering. Det har en bordsskiva i metall, Corten- keramik, känd för sin distinkta rostfärg, som framkallar styrka och hållbarhet.

Träbasen står i vacker kontrast till den mörka bordsskivan och ger en touch av värme och naturlighet som balanserar cortenmetallens industriella utseende. Materialkombinationen är inte bara visuellt tilltalande utan säkerställer också stabilitet och väderbeständighet , vilket gör bordet idealiskt för alla utomhusutrymmen, från en modern trädgård till en urban uteplats.

Tekniska egenskaper hos keramik:

  • råvaror av hög kvalitet
  • mångsidig för alla projekt
  • icke-absorberande
  • resistent mot vätskor och syror
  • termisk chockbeständig
  • giftfria plattor som inte släpper ut mikropartiklar
  • hygienisk yta
  • motståndskraftig mot höga belastningar
  • reptålig och nötningsbeständig
  • lätt att rengöra
  • frostbeständig
  • yta lämplig för kontakt med livsmedel
Tillgängliga storlekar:
  • längd 180 cm x djup 90 cm x höjd 76 cm
  • längd 210 cm x djup 100 cm x höjd 76 cm
  • längd 240 cm x djup 110 cm x höjd 76 cm
Rostfria beslag ingår eftersom bordet behöver monteras.

Många produkter är handgjorda och tillverkade av naturmaterial, så variationer i storlek, form och färg är möjliga. Naturliga variationer i träet, handbearbetningstekniker och ytfärger kan variera från möbel till möbel. Små sprickor, som kan uppstå i teakträets ändträ när de utsätts för väder och vind, och eventuella förändringar i utseende på grund av väder och vind, anses vara helt naturliga för utemöbler i teak.
För att bevara komponenternas integritet längre: förvara under vintern på en sluten, torr plats för att undvika kondens.

Obs: Skyddsöverdrag finns tillgängligt på begäran. Andra ytbehandlingar finns tillgängliga på begäran.
OBS: en tolerans på +/- 5 mm beaktas för mätningar.
Kontakta oss för mer information eller en offertförfrågan via formuläret " Begär information ".
Produkter som kan vara av intresse
Email Newsletter
Nyhetsbrev
  • Aicel
  • Confindustria
  • Sectigo
  • Sonosicuro