Made in Italy

Hydraulisk kylare i återvunnet marmorpulver Tillverkad i Italien - Venedig

  • Made in Italy
  • Eco Design
  • Kod: VENEZIA2
kr 50412,43 kr 59308,74 -15%
Material marmordamm
Leveranstider 5 arbetsveckor
Längd (cm) 55
Djup (cm) 6,5
Höjd (cm) 150

Hydraulisk radiator tillverkad av återvunnet marmordamm, Tillverkad i Italien

Hydraulisk radiator tillverkad med en dammtopp av återvunnen marmor utan bränning, formad, slipad och målad för hand endast med akvareller och med en gjutform av gondolens "ferro da proua" i cortenfinish.
Denna radiator är lämplig för alla typer av miljöer eftersom den kännetecknas av en hög grad av robusthet ; den garanterar hälsa och välbefinnande i hemmet eftersom den använder strålning för att fördela värme jämnt i hela hemmet. Detta förhindrar också spridning av mikrodamm i luften.
Denna produkt minskar miljöpåverkan genom produktionsprocesser som begränsar energiåtgången: återvunnet marmorpulver och vattenbaserade bindemedel kallagglomereras, medan uteslutande vattenbaserade färger används för målningen, så att radiatorn är 100 % återvinningsbar i slutet av sin livslängd.

Denna radiator syftar till att tolka och återskapa Venedigs magi, inspirerad av en unik symbol: gondolens förjärn ('fero da próva' på venetianska). Denna unika radiator skapades med hjälp av ett originalt historiskt föremål.

Tillgängliga ytbehandlingar:
  • strand med cortenjärn och cortenpendel
  • gondol med cortenjärn och rött hänge
  • lagun med cortenjärn och cortenspik
Mått:
  • längd: 55 cm
  • djup: 6,5 cm
  • höjd: 150 cm
  • effekt: 900 watt
OBS: det är möjligt att specialanpassa radiatorn och få guldhänget och sätta in Swarovski-kristallerna.
Kontakta oss för mer information eller en offertförfrågan via formuläret " Begär information ".
Produkter som kan vara av intresse
Email Newsletter
Nyhetsbrev
  • Aicel
  • Confindustria
  • Sectigo
  • Sonosicuro